czwartek, 25 października 2018

Topinambur - błogosławieństwo czy przekleństwo?

Topinambur - tu jeszcze w donicy

Topinambur - błogosławieństwo czy przekleństwo?

Co to jest topinambur?

Długo się zastanawiałam nad uprawą topinambura.  Naczytałam się, że z jednej strony jest to warzywo bardzo zdrowe, łatwe w uprawie a z drugiej strasznie ekspansywne. Tak, warzywo (a konkretnie bulwy podziemne, podobne do ziemniaków), choć większość ludzi nie kojarzy z nim wysokich na 3 metry kwiatów podobnych do małych słoneczników (stąd nazwa słonecznik bulwiasty).

Sadzonka

Ale przy okazji kupiłam w markecie bulwy topinamburu (można kupić tutaj), może dlatego mnie skusiły,  że były drogie a podobno tak łatwo je wyhodować.
Kupiłam i posadziłam w doniczkach w domu. Wyrosły,  początkowo nieduże,  potem zaczęły piąć się ku górze w zastraszającym tempie.
Jak tylko zrobiło się ciepło, zaczęłam wystawiać je na słońce, czyli hartować.
Na początku, po pierwszym dniu się wystraszyłam, że zmarzły albo owiał je wiatr, bo oklapły.
Ale w domu je podlałam i odżyły.

Wybór miejsca uprawy

Chodziłam po ogrodzie i zastanawiałam się, gdzie posadzić topinambur.
Pierwszy pomysł - warzywnik. Bo w końcu mam zamiar uprawiać topinambur na warzywo. No i miał osłonić płot od sąsiada.
Ale zrezygnowałam z tego pomysłu, bo się bałam, że zarośnie mi cały warzywnik i zagłuszy inne warzywa. I przejdzie do sąsiada, co może mu się nie spodobać.
Radzili mi, żeby posadzić topinambur gdzieś w rogu działki, ale mam tak zagospodarowane te rogi, że więcej się nie da. Wzdłuż drugiego płotu też nie dobrze - sąsiad co prawda tam jeszcze nie mieszka, ale jak zamieszka, może się zdziwić 😉
Całkiem z tyłu działki też nie, bo tam warsztat, a to w końcu miała być uprawa ekologiczna.
Trochę się namęczyłam z tym myśleniem o miejscu, żeby się potem nie namęczyć z kopaniem 😉
Wymyśliłam w końcu nowa grządkę niedaleko tarasu i przy wejściu do ogrodu, ogrodzonym płotkiem z dwóch stron. Potrzebny mi tam cień na taras, a topinambur do tego się nada. Jeśli będzie przerastać na ścieżkę za płotem, kosiarka mojego męża go dopadnie 😆

Grządka i pierwsze wnioski w uprawie

Zrobiłam tam porządek,  czego na marginesie nie dokonałam przez dwa lata i bardzo się cieszę, że się w końcu udało.  Zrobiłam obwódkę z kamieni i nawiozłam ziemi z pola. Posadziłam rośliny i podałam.
Miejsce na topinambur

Następnego dnia znów oklapły. Podałam - odżyły. Czyli lubią wilgoć, a nie znoszą suszy.
Przeczytałam gdzieś, że gdy roślinki podrosną należy zrobić im około 30 cm kopczyki,  jak ziemniakom. Zagnałam do roboty dziewczynki. Jakoś im to wyszło, nie poprawiałam dopóki rośliny nie podrosły. Postanowiłam też spróbować ze ściółkowaniem, bo ziemia strasznie szybko wysycha na tej grządce. Nie wiedziałam tylko, czy nowym roślinom nie będzie to przeszkadzało. Ale wyściółkowałam i było ok - gleba trzymała wilgoć, topinambur nie był taki oklapnięty. Nowe roślinki się przebiły i urosły, ale tylko dwie. Potem nawoziłam je nawozem naturalnym, czyli gnojówką z kurzaka produkcji moich kurek :)  

Praca się opłaca :)
Topinambur się zadomawia


Rozmnażanie topinamburu

Na następny rok pewnie moja uprawa będzie większa, bo podobno wystarczy zostawić w ziemi kawałek korzenia, żeby wszystko pięknie się rozrosło.

A wy lubicie topinambur?


3 komentarze:

  1. Przyznaję się bez bicia, że wcześniej nie miałem do czynienia z topinamburem, aż dziwne, bo ta nazwa już dawno mi się gdzieś przewinęła. Jak widać trzeba narobić zaległości :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie miałam okazji próbować topinamburu. Może kiedyś... ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zachęcam do spróbowania tego warzywka, najlepiej najpierw ze sklepu - nie każdemu odpowiada ten smak :)

    OdpowiedzUsuń