piątek, 6 kwietnia 2018

Uprawa bobu

Uprawa bobu

Na uprawie bobu poległam dwa razy z powodu mszyc. Oraz prawdopodobnie orzecha (chociaż liczyliśmy ostatnio z sąsiadem, na którego działce stoi to piękne monstrum i wychodzi jakieś 4 metry od mojego warzywnika, więc nie powinien już mieć takiej siły, ale sąsiad nie ma pojęcia, jakiego gatunku jest drzewo).
W tym roku się uparłam i postanowiłam mieć swój bób, bo to jedno z moich ulubionych warzyw i ciągle mi go w kuchni brakuje.

Rozsada bobu

Trochę późno o tym piszę, bo mamy początek kwietnia a rozsadę bobu powinno się teoretycznie robić w lutym. Przepraszam - nie miałam czasu.
Podobno taka rozsada zmniejsza zagrożenie ataku mszyc. Polecam wam wpis o uprawie bobu na blogu Kasia.in - tam się wszystkiego dowiedziałam.
Rozsada jest prosta. Nasiona bobu wkładamy do dość wysokich pojemników, bo roślinki tworzą spore korzenie. U mnie sprawdziły się kubki po śmietanie i większych jogurtach, oczywiście trzeba w nich zrobić dziurki. Ziarenka wciskamy dość głęboko, ale nie na samo dno. Do każdego pojemnika po jednym ziarenku.
To wyrośnięta już sadzonka bobu

Jak widać, ma spore korzenie...

...które potrafią przerosnąć nawet wysoką doniczkę.

Wschodzą dość szybko. Jeśli postawimy je w domu w ciepłym miejscu, musimy być przygotowani na to, że trochę wybujają, czyli trzeba mieć stosowne podpory w zanadrzu. 
Lepiej jest umieścić rozsadę w szklarni lub ocieplanym budynku, względnie w inspekcie, gdzie temperatura jest na poziomie 10-12 stopni, bo bób lubi chłód. Oczywiście, jeśli ktoś ma takie miejsce. Ja nie mam, więc uprawiałam go pod oknem dachowym na pięterku :)

Hartowanie bobu

Gdy na dworze zrobi się cieplej, wynosimy sadzonki bobu, by się zahartowały. Są dość odporne. U mnie nawet ostry wiatr ich nie zniszczył. Na noc chowamy. I tak przez kilka dni. Po tej zabawie w chowanego, gdy temperatury w nocy są już powyżej zera, można wysadzić bób na grządkę. 

Sadzenie bobu

Co do terminu sadzenia, teoretycznie powinno odbywać się ono w marcu, ale jak już wspomniałam lepiej brać pod uwagę temperaturę na zewnątrz a nie trzymać się ściśle kalendarza. Tegoroczny marzec nie pozwolił na prawie żadne siewy, bo (przynajmniej u mnie) ziemia była zbyt zmarznięta. Posadziłam więc bób wczoraj, czyli 4-ego kwietnia. 
Bób teoretycznie nie potrzebuje bardzo urodzajnej ziemi, ale trochę naturalnego kompostu z kompostownika mu nie zaszkodzi. W ogóle bób jest dobrym przedplonem, bo wiąże azot z powietrza i posiane po nim warzywa, np. korzeniowe rosną jak szalone. 
Przed sadzeniem należy grządkę standardowo oczyścić z chwastów. Sadzimy w odstępach co 10 cm w rzędach co 30 cm. U mnie wygląda to tak:


Bób rozstawa na grządce


Po czym podlewamy. I ściółkujemy, np. wysuszoną trawą, czyli siankiem.

Bób siany wprost do gruntu

Oczywiście nie trzeba koniecznie robić rozsady bobu, można go wysiać wprost do gruntu. Albo zrobić i rozsadę i siew na grządkę. Ja właśnie posłużyłam się tymi dwoma sposobami, by mieć więcej plonu przez cały sezon. Na mojej grządce z wysianymi ziarnami bobu rośną też roszponka, szczaw i czosnek posiane i posadzone jeszcze w tamtym roku.
Tu widać roszponkę - pierwszy plon tej wiosny. Obok niej posiałam bób.

Uprawa współrzędna bobu

Bób można sadzić na grządce z ziemniakami, pomidorami, ogórkami, brokułem selerem, kalarepą i jarmużem. Przyda mu się też towarzystwo szpinaku i cząbru.
Lepiej unikać łączenia bobu z warzywami strączkowymi, takimi jak fasola i groch. Nie należy też sadzić go w pobliżu słonecznika czy rzepaku.
Ja postanowiłam obsadzić grządkę wokół bobu szpinakiem, jarmużem i aksamitką, gdy będą gotowe już ich rozsady.

Moja grządka

Moja grządka wygląda obecnie tak:
Roślinki mają się dobrze pod ściółką
Zdjęcia trochę nie wyszły, bo robotę skończyłam jak już zaszło słońce


A tu widok z okna, trochę rozmazany. Nie mam zdolności fotograficznych...

Wyściółkowana (podkradłam dzieciakom sianko, które uzbierały na materac w swoim domku ;)), bób przeżył sadzenie i ma się dobrze. Resztę dosadzę, jak urośnie.

Pozdrawiam, miłych wiosennych prac :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz